Как да постигнем хармония: Възстановяване на организма след стрес

Спокойствието и вътрешното равновесие ни осигуряват както психологическо, така и физическо здраве. Успешното справяне със стреса е важна функция за съвременния човек. 

Терминът „стрес“ е въведен за първи път от основателя на теорията за стреса – канадския учен Ханс Селие. „Стрес“ означава „напрежение“ – напрежение на всички адаптационни системи на организма за противодействие на неблагоприятните външни условия и поддържане на вътрешното равновесие. 

Съществуват два вида стрес. „Позитивният“ – еустрес, при който се учим, тренираме и укрепваме организма си. И „негативният“ – дистрес, който настъпва, когато вътрешните резерви на организма не са достатъчни и се стига до срив в адаптацията – дистрес-синдром. 

Основната причина за дистреса е дисбалансът между два елемента на невроендокринната система – системата на активиране и системата на отпускане (възстановяване). Основният „изпълнителен директор“ на системата за активиране по време на стрес са хормоните на надбъбречната кора – глюкокортикоидите. Във фазата на дистрес кората на надбъбречните жлези първоначално се хипертрофира и нивото на глюкокортикоидите се повишава над нормата, но след това жлезата се изтощава, което води до синдром на „уморени“ надбъбречни жлези. 

В същото време дейността на антистресовата система – по-специално на епифизата – по време на дистрес е силно потисната, а производството на хормона на младостта – мелатонин – намалява. Потиска се и активността на имунната система. Всичко това води до ускорено стареене и повишен риск от онкологични заболявания в бъдеще.

Затова след стреса организмът се нуждае от сериозна рехабилитация. Възстановяването трябва да започне с нормализиране на невроендокринната ос и това може да стане по два начина. „Отгоре“ – чрез епифизата, с помощта на пептидите на епифизата, които се съдържат в препарата „Ендолутен“ и продуктите от серията Revilab, или „отдолу“ – чрез надбъбречните жлези, с помощта на пептида на надбъбречните жлези, който се съдържа в „Гландокорт“

С какво да започнем? Това зависи от стадия на стреса. Най-често, ако надбъбречните жлези са в стадий на хипертрофия, по-физиологично е биорегулацията на постстресовата реакция да започне с пептиди на епифизата. Тяхното приложение нормализира съня, намалява тревожността, възстановява имунната система и подобрява нейната реакция (намалява честотата на простудните заболявания). Освен това, пептидите на епифизата спомагат за нормализиране на нивата на кръвната захар и холестерола (ако са били повишени), възстановяват апетита и чувството за глад, нормализират теглото. Също така, те подпомагат функциите на репродуктивната система и връщат либидото до нивата преди стреса. 

Дозировките при рехабилитация след стрес са по-високи от профилактичните. През първия месец пептидите на епифизата се приемат ежедневно, а при наличие на положителна динамика може да се премине към прием през ден. Препоръчва се биорегулацията да започне със синтетичните форми на пептида на епифизата, които се съдържат в продуктите от серията RevilabRevilab SL03 и Revilab ML01. Тяхното предимство е, че освен възстановяване на функцията на епифизата, те подпомагат и имунната система, потисната от излишъка на глюкокортикоиди. По този начин организмът е защитен от развитието на онкологични и автоимунни заболявания. 

Ако обаче надбъбречните жлези са силно изтощени и се нуждаят от незабавна подкрепа, по-физиологично е биорегулацията на невроендокринната ос да започне „отдолу“ – чрез „Гландокорт“. При неговото приложение се наблюдава намаляване на слабостта, повишаване на енергията, нормализиране на кръвното налягане и намаляване на хроничното възпаление в организма.

Може ли „Гландокорт“ и „Ендолутен“ да се прилагат едновременно? 

Отговорът зависи от състоянието на организма: ако човек планира да използва тези биорегулатори с профилактична цел – да, това е възможно. Ако обаче се намира в състояние на дистрес, регулирането на ендокринната система трябва да започне само от едно от направленията – „отгоре“ или „отдолу“. Едновременното регулиране както на стресовата, така и на антистресовата система не е физиологично и не се препоръчва. 

Рехабилитацията на организма след стрес е процес, който продължава повече от месец. Необходимо е да се възстанови хормоналната регулация, да се намали натоварването върху имунната система, да се подобри състоянието на съдовата система, да се проведе профилактика на заболявания на стомашно-чревния тракт и нервната система, както и да се обърне внимание на половите хормони. 

Затова не бива да претоварвате организма, опитвайки се едновременно да възстановите всички тъкани и органи, засегнати от стреса. Бъдете грижовни към себе си и със сигурност ще постигнете отличен резултат – добро здраве и живот без стрес!

Медицински екип на компания Peptides
Валя Тодорова
Сертифициран специалист на ФДОИ за ДПО “Институт за повишаване на квалификация на Федералната медико-биологична агенция”, квалифициран консултант по пептидни и непептидни биорегулатори \ Санкт Петербургски институт по биорегулация и геронтология.
Направи запитване

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,